Zaczynasz przygodę z gitarą? Z pewnością chcesz już grać swoje ulubione utwory, ale spokojnie – jeszcze będzie na to czas. Najpierw musisz opanować podstawy. Nie mamy tutaj na myśli akordów, ale coś jeszcze bardziej podstawowego. Ogromne znaczenie ma Twoja postawa, a także to, jak układasz dłonie. Jeśli od razu wyrobisz sobie dobre nawyki, szybciej zauważysz postępy. Dowiedz się, jak trzymać gitarę!
Jak trzymać gitarę… ale którą?
Omawianie tego, jak trzymać gitarę, warto zacząć od wyboru instrumentu. Istnieje bowiem kilka jego rodzajów. Różnią się od siebie pod względem budowy, dlatego sposób trzymania w każdym przypadku będzie nieco inny. Najpopularniejsze są:
- gitara klasyczna,
- gitara akustyczna,
- gitara elektryczna,
- gitara basowa.
Wahasz się, jaki instrument wybrać? Pomocny może być nasz poradnik: „Gitara dla początkującego”.
Najczęściej stosuje się dwie podstawowe pozycje, obie siedzące. To, jak dokładnie trzymać gitarę na siedząco, a jak na stojąco, opiszemy za chwilę. Zacznijmy od dwóch standardowych wariantów.
Pozycja klasyczna
Wariant optymalny dla gitary klasycznej. Najczęściej taką pozycję przyjmują gitarzyści grający muzykę poważną. Nogi są rozłożone, a lewa jest nieco uniesiona, poprzez położenie jej na podnóżku (o wysokości ok. 20 cm). Ewentualnie można wycofać prawą nogę nieco do tyłu.
Gitarę umieszcza się pomiędzy nogami, opierając pudło na lewej nodze.
Pozycja „rockowa”
Alternatywny wariant, często wybierany przez osoby grające na gitarach akustycznych i elektrycznych. Instrument opiera się na prawym udzie, wykorzystując specjalne wgłębienie w korpusie. Nogi można trzymać prosto oparte na ziemi albo skrzyżowane. Amatorzy często preferują tę pozycję, ponieważ jest nieco wygodniejsza.
Chcesz lepiej rozumieć instrukcje dotyczące trzymania instrumentu? Zajrzyj do naszego wpisu „Terminologia gitarowa”.
Trzymanie gitary – podstawowe zasady
Odpowiednia pozycja podczas grania na gitarze jest bardzo ważna. W teorii to nic trudnego, ale warto poświęcić temu trochę uwagi. Na pewno dobrze jest obserwować muzyków, a także pamiętać o kilku prostych zasadach:
- instrument trzeba trzymać w taki sposób, by znaleźć środek ciężkości – ani gryf, ani korpus nie powinny przeważać w żadną stronę;
- trzymając gryf gitary lewą dłonią należy uważać na to, by łokieć nie dotykał ciała, bo może to ograniczyć zakres ruchów ręki;
- przedramię prawej ręki kładzie się w górnej części korpusu, zaś dolną część prawego nadgarstka na mostku (ale tak, by nie tłumić strun).
Jak trzymać gitarę w pozycji siedzącej?
Tak jak opisaliśmy to wcześniej, w przypadku gry na gitarze w pozycji siedzącej najpopularniejsze są dwie opcje – z instrumentem umieszczonym pomiędzy nogami albo pudłem opartym na udzie.
Pozycje siedzące są bardzo dobre dla osób początkujących, ponieważ są wygodne. Podczas nauki często spędza się wiele czasu na ćwiczeniach, co bywa męczące. To może niepotrzebnie zniechęcić do pracy. Siedząc należy oczywiście zadbać o dobre oparcie dla pleców oraz wygodne siedzisko. Twarde, nieprzyjemne krzesło raczej nie będzie sprzyjało muzykowaniu.
Jak trzymać gitarę w pozycji stojącej?
Na gitarze można grać także stojąc. To właśnie w tej pozycji zazwyczaj widzi się muzyków na scenie czy w teledyskach. Dla wielu osób wygląda się wtedy zdecydowanie lepiej. Jest ona jednak niewątpliwie trudniejsza, a także wymaga dodatkowego osprzętu.
Do grania na stojąco konieczny jest pasek. Jego długość trzeba tak wyregulować, by instrument znajdował się na tej samej wysokości, jak podczas siedzenia. Jeśli planuje się ćwiczyć przez dłuższy czas, warto sobie robić regularnie przerwy. W przeciwnym razie zmęczenie staniem (i trzymaniem dość ciężkiego instrumentu!) szybko zacznie dawać się we znaki.
Jaką pozycję do gry wybrać?
Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Każdy ma swoje preferencje, dlatego najlepiej sprawdzić wszystkie warianty. Dobrze jest ćwiczyć w takiej pozycji, która będzie najwygodniejsza i w której będzie się miało zamiar później grać.
Kiedy już opanuje się podstawy i zdobędzie nieco doświadczenia, można zacząć eksperymentować. Z czasem odruchowo przyjmuje się najlepszą pozycję w danym momencie – wiele może bowiem zależeć od samopoczucia, budowy instrumentu (m.in. kształtu i wagi korpusu) czy nawet stylu utworu.
Jak wypracować najlepszą pozycję? Na pewno dobrze jest obserwować muzyków i gitarzystów, a także ćwiczyć przed lustrem. Wtedy możesz na bieżąco poprawiać ułożenie ciała i układ dłoni. Warto zwrócić na to uwagę, bo gdy wyrobi się złe nawyki, trudno jest ich później się pozbyć, a mogą mieć ogromny wpływ na postępy w nauce i ogólne brzmienie.
Jak układać prawą rękę?
Podczas gry prawa ręka powinna zwisać dość swobodnie. Najlepiej delikatnie oprzeć ją o brzeg pudła rezonansowego. Struny uderza się w kierunku prostopadłym, z nadgarstka. Kiedy szarpie się je nad otworem rezonansowym lub nad gryfem, uzyskuje się bardziej łagodne brzmienie. Jeśli ma być „ostrzejsze”, wystarczy zbliżyć się do mostka.
Struny szarpie się palcami albo kostką, ew. „pazurkami”. W pierwszym przypadku używa się do tego opuszków, ale nierzadko też i paznokci (wtedy lepiej, by były nieco dłuższe). Ponieważ struny są dość twarde, osoby początkujące zaczynają zwykle z kostką. Trzyma się ją między kciukiem, a palcem wskazującym, tak by jej brzeg wystawał na ok. 2 cm.
Jak układać lewą rękę?
Lewą ręką przyciska się odpowiednie progi na gryfie. Palce należy ustawić prostopadle, możliwie jak najbliżej progów. Paliczki powinny być tak ułożone, by palce się zaokrąglały i w miarę przechodzenia do strun basowych się prostowały.
Osoby początkujące zwykle odczuwają pewien dyskomfort po przyciskaniu twardych strun, ale z czasem opuszki twardnieją i przyzwyczają się do gry.
Kciuk w większości przypadków jest schowany z tyłu, by przytrzymywać gryf. Kiedy jednak opanuje się już bardziej zaawansowane chwyty, można wykorzystywać go do przyciskania strun.
Paznokcie lewej dłoni dobrze jest obciąć krótko, tak by możliwe było bezproblemowe, mocne dociskanie progów. To wygodniejsze i bezpieczniejsze – dla gracza (nie połamie paznokci) oraz gitary (nie porysuje podstrunnicy).
Jak trzymać gitarę, gdy jest się osobą leworęczną?
Większość osób jest praworęcznych, dlatego wpis ten głównie odnosił się właśnie do tego przypadku. Co jednak w sytuacji, gdy ma się dominującą lewą rękę? Istnieją trzy rozwiązania:
- nauka gry na gitarze w sposób tradycyjny, tak jak osoba praworęczna. To podejście zdecydowanie polecamy! Jeśli masz sprawniejszą lewą rękę, szybciej przyjdzie Ci nauka akordów. Spróbuj, jeśli wyraźnie będziesz „czuć”, że coś jest nie w porządku, dopiero wówczas sprawdź poniższe opcje.
- zakup gitary dla leworęcznych (modele tego typu są trudnodostępne, a do tego droższe);
- odwrotne założenie strun na gitarę dla praworęcznych i odwrotny chwyt – główka znajduje się po prawej stronie (wtedy lewą ręką się bije, a prawą trzyma gryf); Niestety można to zastosować tylko w niektórych typach gitar, najczęściej klasycznych, w których mostek ustawiony jest prostopadle do gryfu.
Które rozwiązanie jest najlepsze? Wiele osób leworęcznych po prostu dostosowuje się do rozwiązań zaprojektowanych dla praworęcznych gitarzystów. Dzięki temu jest im po prostu łatwiej, ponieważ mogą bez problemu np. grać na pożyczonym sprzęcie. I tak muszą trenować obie dłonie, a że doświadczenie jest nowe i nietypowe, czas nauki nie powinien być dużo dłuższy.
Niektórzy uważają jednak, że w ten sposób zaprzeczają swojej naturze i blokują swój pełen potencjał. Nie wiadomo, czy jest to prawda. Nie ma bowiem żadnych badań, które potwierdzałyby, że osoba leworęczna będzie gorzej grać na klasycznej gitarze. Jeśli zupełnie nie ma się pomysłu, co zrobić, warto zainspirować się słynnymi leworęcznymi gitarzystami, takimi jak np. Jimi Hendrix czy Curt Cobain.
Dopiero zaczynasz przygodę z tym instrumentem? Zapoznaj się z naszym artykułem: „Nauka gry na gitarze – ważna jest pasja, ale także cierpliwość”.
Jak tanio zdobyć gitarę do nauki gry?
Zabierasz się do nauki gdy na gitarze i jedyne czego potrzebujesz, to sprzęt? Zakup nowego instrumentu to dość spory wydatek – nie ma sensu kupować taniego modelu, bo jego jakość wykonania i brzmienie będą raczej pozostawiać wiele do życzenia. Zdecydowanie tańsze są gitary używane, ale trudno jest znaleźć prawdziwą okazję. Jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, można łatwo dać się nabrać nieuczciwym sprzedawcom, którzy opisują stan sprzętu jako „bardzo dobry”.
Nie masz środków na zakup, a może wstrzymujesz się przed nim, bo nie wiesz, czy gra na gitarze rzeczywiście Ci się spodoba? Istnieje wygodna, szybka i bezpieczna alternatywa.
Vibe.pl jest wypożyczalnią internetową, udostępniającą szeroki wybór sprzętów, w tym także muzycznych. Nasz bogaty katalog instrumentów uwzględnia również różne gitary. Wybierz interesujący Cię model i wynajmij go w ramach niewysokiego abonamentu. Wypełnij krótki formularz, by złożyć zamówienie. Wszystkie formalności dopełnisz zdalnie, bez wychodzenia z domu. Gitara zostanie przygotowana do odbioru we wskazanym punkcie albo wysłana kurierem pod podany przez Ciebie adres.
Kiedy minie już minimalny okres najmu, masz kilka opcji do wyboru. Sprzęt z jakiegoś względu Ci nie pasuje albo chcesz sprawdzić coś nowego? Możesz wymienić model na inny. Gra na gitarze to jednak zupełnie nie Twoja bajka? Oddajesz instrument i zapominasz o całej sprawie. Właśnie odkryłeś swoje hobby i/lub nie chcesz rozstawać się z obecnym sprzętem? Wykup go na własność – w ratach lub po jednej wpłacie.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą gitar, w której znajdziesz gitary akustyczne, ale też klasyczne, elektryczne, basowe i wiele innych.