Sprzęt / Producenci

Historia marki Neumann

Nawet najpiękniejszy dźwięk traci swój urok, jeśli zostanie nagrany przy pomocy sprzętu słabej jakości. Z tego względu urządzenia rejestrujące odgrywają niezwykle ważną rolę w branży muzycznej. W tym wpisie przybliżamy, jak wyglądała historia marki Neumann – jednego z najlepszych producentów mikrofonów, a także monitorów i słuchawek. Dowiedz się, jakie innowacje wprowadził ten niemiecki producent!

Geneza powstania marki Neumann

Georg Neumann GmbH (Neumann) to niemiecka firma zajmująca się produkcją mikrofonów studyjnych. Została założona w 1928 roku przez niemieckiego wynalazcę Georga Neumanna. Zajmowała się wieloma obszarami technologii mikrofonowej.

Pierwszym oryginalnym produktem firmy był CMV 3 z 1928 roku, czyli pierwszy na świecie mikrofon pojemnościowy dostępny w sprzedaży komercyjnej. Ze względu na swój kształt i rozmiar, potocznie nazywany był „butelką Neumanna”.

Neumann CMV 3

Fabryka Neumanna w Berlinie została zniszczona przez aliantów w wyniku bombardowania w listopadzie 1943 roku. Wtedy firmę przeniesiono do Gefell w Turyngii, a produkcja została wznowiona na początku następnego roku. Pod koniec wojny Turyngia znalazła się pod sowiecką kontrolą, przez co firma stała się ostatecznie wschodnioniemieckim przedsiębiorstwem państwowym. Po zjednoczeniu Niemiec przekształciła się w Microtech Gefell.

W międzyczasie Georg Neumann ponownie założył swoją firmę pod dawną nazwą, czyli „Georg Neumann GmbH”, w jednym z alianckich sektorów Berlina. W 1949 roku rozpoczął produkcję nowego modelu mikrofonu o przełączanym wzorze, Neumann U 47. Sprzęt ten był jednym z pierwszych mikrofonów pojemnościowych, które zwróciły na siebie uwagę przedstawicieli branży nagraniowej z całego świata.

Neumann U 47

W okresie powojennym na rynek wypuszczono jeszcze takie ważne modele mikrofonów, jak np. M 49 i M 50, które powstały w oparciu o projekty opracowywane w NWDR w Niemczech. Firma produkowała wtedy również sprzęt do pomiarów elektroakustycznych, m.in. skalibrowane mikrofony pomiarowe i rejestratory wykresów.

W okresie od 1953 do 1956 do oferty dodano serię małych mikrofonów pojemnościowych (KM 53, 54 i 56) dedykowanych do użytku w studiach telewizyjnych.

Neumann KM 53

Rok później premierę miał mikrofon SM 2, który w praktyce stanowił parę mikrofonów KM 56 w jednym korpusie, ustawionych tak, aby ich wzorce kierunkowe mogły być kontrolowane zdalnie. Przez to był pierwszym na świecie mikrofonem stereofonicznym.

Pod koniec lat 50. lampa próżniowa Telefunken VF 14, która była wykorzystywana przy produkcji sprzętu Neumann, została wycofana z produkcji. Inżynierowie firmy przystąpili do prac nad nowszą wersją tego rozwiązania.

W międzyczasie świat opanował szał na rock’n’rolla i powszechne stało się nagrywanie wokalu artystów śpiewających bezpośrednio do mikrofonów, z bardzo małej odległości. Dźwięk uzyskany w ten sposób był zdaniem specjalistów „zbyt ostry”, dlatego wkrótce powstał model U 67, który dzięki mniejszemu naciskowi na górną średnicę i nowej kapsule dawał lepsze efekty i „łagodniejsze” brzmienie.

Neumann U 67

W 1964 roku opracowano małą kapsułę kardioidalną o znacznie poprawionej liniowości pozaosiowej, która została wykorzystana w modelach KM 64 i U 64.

Rok później na rynek wprowadzono mikrofony półprzewodnikowe. Pierwszym modelem był mały kardioidalny KTM, a następnie seria fet 70, czyli tranzystorowe wersje małych mikrofonów dookólnych i kardioidalnych, a także U 77 – tranzystorowa wersja U 67.

W 1966 roku zaadaptowano metodę „zasilania fantomowego”, która była używana od lat w niektórych systemach telefonicznych, tak dało się podłączyć mikrofony lampowe, półprzewodnikowe i dynamiczne do tych samych zasilaczy. Ostatecznie seria fet 80 została rozbudowana do kilkunastu modeli, z których niektóre są nadal produkowane.

W 1983 roku firma zaczęła wprowadzać mikrofony ze zbalansowanymi wyjściami, ale bez transformatora wyjściowego, zaczynając od modelu TLM 170.

Neumann został przejęty przez Sennheiser Electronic GmbH (przedsiębiorstwo założone w 1945 roku przez Fritza Sennheisera wraz z siedmiorgiem inżynierów z Uniwersytetu Hanowerskiego) w 1991 roku. Produkcja mikrofonów Neumann została przeniesiona do nowo wybudowanej fabryki w Wedemark, niedaleko Hanoweru.

Od 1995 roku firma dodała do oferty serię lampowych mikrofonów z beztransformatorowym obwodem wyjściowym: wieloprzetwornikowy M 149 Tube, kardioidalny M 147 Tube i dookólny M 150 Tube.

Neumann M 147

W 2003 roku premierę miał pierwszy mikrofon z wbudowaną konwersją analogowo-cyfrową, Solution-D D-01. W 2006 roku został zastąpiony linią KM D – modułową serią mikrofonów cyfrowych o małej membranie. Rok później rozpoczęto produkcję BCM 705, czyli pierwszego mikrofonu dynamicznego, dedykowanego dla branży nadawczej.

W 2010 roku zaprezentowano serię monitorów studyjnych KH Line, opartych na produktach Klein + Hummel, czyli firmy ze Stuttgartu kupionej przez Sennheiser w 2005 roku.

W 2019 roku do oferty dodano pierwsze słuchawki, NDH 20.

Firma nadal się rozwija i cieszy się renomą jednego z najlepszych producentów sprzętu studyjnego.

Najważniejsze daty w historii marki Neumann

  • 1928 – Georg Neumann zakłada firmę Georg Neumann GmbH Berlin w Berlinie. Na rynek wprowadzony zostaje pierwszy masowo produkowany mikrofon kondensatorowy CMV3, znany również jako „butelka Neumanna”.
  • 1943 – fabryka Berlinie zostaje zniszczona w wyniku bombardowania aliantów podczas II wojny światowej. Firma zostaje przeniesiona do Gefell w Turyngii.
  • 1949 – ponowne założenie firmy Georg Neumann GmbH.
  • 1947 – wprowadzenie na mikrofonu U47, który stał się jednym z pierwszych mikrofonów kondensatorowych powszechnie stosowanych w branży nagraniowej.
  • 1991 – firma zostaje przejęta przez Sennheiser GmbH.
  • 2003 – na rynek wypuszczony zostaje Solution-D D-0, pierwszy mikrofon z wbudowaną konwersją analogowo-cyfrową.
  • 2010 – premierę mają monitory studyjne Neumann KH310, które zdobyły uznanie wśród profesjonalistów w branży muzycznej i nagraniowej.

    Neumann KH310

  • 2019 – na rynek wprowadzone zostają słuchawki NDH 20.

Neumann współcześnie

Obecnie Neumann nadal rozwija ofertę, sukcesywnie udoskonalając i unowocześniając swoje produkty. Cały czas jest uznawana za jedną z najlepszych marek sprzętu studyjnego. Mikrofony, monitory oraz słuchawki są wykorzystywane przez producentów i muzyków, ale są powszechne także w branży filmowej, telewizyjnej czy radiowej.

Z produktów tej marki korzystało wiele znanych realizatorów dźwięku i gwiazd, takich jak m.in.: zespół The Beatles, Bob Dylan, Whitney Houston, Celine Dion czy Beyonce.

Słynne produkty Neumann

W historii marki Neumann powstało sporo produktów, które przyniosły firmie rozgłos i ugruntowały jej pozycję na rynku. Jednymi z najsłynniejszych są m.in.:

  • CMV 3 „Neumann Bottle” (1928) – pierwszy produkt w ofercie marki, a zarazem pierwszy na świecie mikrofon pojemnościowy dostępny w sprzedaży komercyjnej, który stał się symbolem innowacji w branży;
  • U 47 (1949) – słynny mikrofon pojemnościowy ceniony za ciepłe, bogate brzmienie i wysoką jakość dźwięku, który zdobył ogromną popularność w branży nagraniowej;
  • U 67 (lata 60.) – ulepszona, bardziej wszechstronna wersja U 47, wyposażona w nowe funkcje;
  • TLM 170 (1983) – model ze zbalansowanym wyjściem bez transformatora wyjściowego, który przyczynił się do rozwoju technologii mikrofonów;

    Neumann TLM 170

  • Solution-D D-01 (2003) – pierwszy mikrofon Neumanna z wbudowaną konwersją analogowo-cyfrową, oferujący wysoką jakość dźwięku.

    Neumann Solution-D D-01

Chcesz nagrywać swój śpiew? Pomocny może być nasz poradnik: „Mikrofon wokalowy – sprawdź, jaki model wybrać na początek!”.

Dlaczego warto kupować sprzęt Neumann?

Sprzęt Neumann jest powszechnie wykorzystywany w profesjonalnych studiach nagraniowych przez najlepszych producentów i słynnych muzyków, a także przy produkcji filmowej oraz w innych branżach, m.in. w radiu czy telewizji. Marka jest rozwijana już od prawie 100 lat, a to z pewnością stanowi świetną rekomendację. Co jednak sprawia, że warto zwrócić uwagę na mikrofony i inne produkty tej marki? Ich największymi zaletami są:

  • wysoka jakość wykonania – sprzęt marki Neumann jest produkowany z dobrych gatunkowo materiałów, dzięki czemu jest wytrzymały (ma długą żywotność), przyjemny w użytkowaniu oraz estetyczny;
  • doskonała jakość dźwięku – zarówno mikrofony jak i słuchawki czy monitory gwarantują klarowny, precyzyjny, wierny, bogaty dźwięk;
  • innowacje technologiczne – firma już od samego początku swojej działalności stawiała na nowinki i nadal stara się rozwijać swój sprzęt, tak by był możliwie jak najbardziej funkcjonalny;
  • design – produkty Neumann są gustownie zaprojektowane, dlatego świetnie prezentują się także np. na scenie czy w teledyskach.

Kompletujesz wyposażenie? Zajrzyj do naszego artykułu: „Sprzęt studyjny”.

Wynajem sprzętu Neumann online – jak to działa i dlaczego warto?

Tworzysz albo rozbudowujesz swoje studio? A może potrzebujesz profesjonalnego mikrofonu do nagrywania swojego śpiewu lub podcastu? Jeśli zainteresowała Cię marka Neumann, z pewnością wiesz już, że jej produkty nie należą do najtańszych. Nie dysponujesz środkami na zakup albo zanim wybierzesz jakiś model chcesz go najpierw dobrze przetestować? Zdecyduj się na wynajem!

Wypożyczalnia sprzętu muzycznego online Vibe daje dostęp do wielu markowych instrumentów oraz elementów wyposażenia studia. W naszej szerokiej ofercie znajdziesz także rozmaite produkty marki Neumann. Możesz do woli z nich korzystać w ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu.

Wszystkie formalności załatwisz zdalnie, a sprzęt zostanie przygotowany do odbioru w pobliskim partnerskim sklepie muzycznym albo wysłany kurierem pod wskazany adres. Kiedy minie już minimalny okres najmu, możesz oddać, wymienić albo wykupić sprzęt na własność (w ratach albo po jednej wpłacie).

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą sprzętu studyjnego, w której dostępne są m.in. mikrofony i monitory marki Neumann. Zaznacz producenta z lewej strony, by przefiltrować wyniki!

STUDIO (677)

Monitory studyjne (76)

Mikrofony (279)

Powiązane Artykuły